Yedekleme Nedir ?

edekleme diğer adıyla Backup, kullanılan bilgisayar, laptop telefon ya da tablet gibi elektronik cihazların, olası bir arıza veya hasar ile tüm verilerin silindiği bir durumda tamamen kaybolmasının önüne geçmek için yapılan işlemler ve bulundurulan dosyaların tümüne verilen genel addır.

Kullanılan bu cihazlardaki herhangi bir verinin kaybolması, silinmesi ve veride oluşan değişiklikler sonrasında asıl veriye ulaşmak için yedekleme yapmak hem stresi hem de ekstra iş gücünü ortadan kaldırır. Veri yedeği bulunduran kurumsal şirketlerin, önemli ve ücretli belgelere tekrar ulaşmak için çaba sarf etmeden kolaylıkla ulaşabilmesini örnek verebiliriz.

Yedekleme Neden Önemlidir ?

İletişimin teknoloji ile kurulduğu bu çağda fatura ödeme, para gönderme, mesajlaşma, fotoğraf albümü yapma gibi birçok iş artık yalnızca elektronik cihaz ve internet üzerinden yapılabiliyor. Durum böyle iken elektrikte, sistemde, hafızada ya da internet bağlantısında oluşacak bir hata sonucu tüm bu uygulamalar ve uygulama verileri bozulabilme veya yok olma tehlikesiyle karşılaşıyor.

Düzenli olarak yedekleme yapılır ise kullanılan ya da gerekli olan hiçbir veri kaybı yaşanmayacağı gibi, cihaz bozulduğunda ya da yeni cihaza veri aktarımı yapılacağı sırada yedek dosyalar ile aranan her veriye ulaşılabilir. Kullanılan uygulamalar için geçerli olan kurallar aynı şekilde optimize edilir ve resim, ses dosyaları, belgeler ve kişiler sorun yaşanmazsa aynı şekilde aktarılır.

Local Bilgisayarda Yedekleme

Özellikle kurumsal şirketler, firmalar açısından elzem olan yedekleme önemli bir ihtiyaçtır. Örneğin müşteri belgeleri, muhasebe dokümanları önemli fişler ve faturalar bir sorun ya da afet anında silinir ise geri yüklemek ve verileri tekrar bulmak oldukça sorun yaratabilir. Ayrıca yedekleme yapılmaması ekstra iş gücü, masraf ve strese yol açabilir.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek için local (ana) bilgisayara düzenli olarak yedekleme yapılmalıdır. Bunun yanı sıra bir NAS cihazına yapılan data backup ile şirket üyesi işi sağlama alabilir.

NAS Yedekleme Sistemleri

Hiçbir zaman telefonunuzu kaybetmemek ya da bilgisayarınızda mavi bir ekran deneyimi yaşamamak ideal olsa da gerçekte onlar gerçekleşmek zorunda. Bir NAS’ye yedekleme (Ağa bağlı depolama), dosyalarınızı yolsuzluklardan, felaketlerden, donanım hatasından, insan hatasından ve daha fazlasına karşı koruyan merkezi bir sistemde dosyaların güvenli bir şekilde saklandığı bu huzurun keyfini çıkarmanızı sağlar.

Qnap veri tabanını açıklamadan önce NAS hakkında kısa bir bilgi vermek gerekmektedir. NAS network üzerinden çalışan veri tabanı hizmetleri arasında yer alır. Esnek, hata toleransı ve dosya paylaşımı çalışmaları ile Qnap yapısını oluşturur. Qnap sadece işyerlerinde değil bireysel kullanım hizmeti sağlayan veri tabanlarındandır. Qnap yedekleme ise kişisel dosyalarınızdan çalışmalarınıza veri güvenliği sağlayan bir sistemdir. Kişisel verileriniz için USB belleklerde tercih edebilirsiniz. Fakat depolama alanının sınırlı olması işlevselliğini ve çalışma süresini azaltır. Qnap NAS veri tabanı hizmeti sayesinde mevcut sunucunun depolama alanını arttırarak masraflarınız en aza indirir. Sürekli internete bağlı olan bu yapı birden fazla sunucuya hizmet verebilir.

Yedekleme işleminin bulut programı üzerinden gerçekleşmesi veri güvenliğini arttırır. Bulut programı verilerin depolandığı, yedeklendiği. ve erişime açıldığı network temelli bir sistemdir. Kolay kullanılması fotoğraflarınızın, videolarınız ve kişisel verilerin depolanmasında büyük katkı sağlar. Qnap NAS veri tabanının bulut programında yedekleme işlemini gerçekleştirmesi için S3 uyumlu yapıya sahip olması gerekir. Seçeceğiniz bulut programının bu nedenle büyük bir önemi vardır. Verilerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesi bu faktörlere bağlıdır.

QNAP, DOSYALARINIZI KIMDEN KORUR

1. AFETLER: BEKLEMEDİĞİMİZ AFETLER

Felaketler genellikle beklenmedik bir şekilde gelir ve herhangi bir engelleme olmadan dosyalarınız tehlikeye girebilir. Bilgisayarlarınız, tabletleriniz, telefonlarınız, harici sürücüleriniz ve ayrıca NAS'nız da dahil olmak üzere aygıtlarınızdaki dosyalar zarar görmüş veya kaybolmuş olabilir.Felaketler, genellikle yangın, deprem, taşkınlık ve evinize veya ofisinize zarar verebilecek beklenmeyen olaylara atıfta bulunur.

2. BOZUKLUK

Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez ve muhtemelen zor yoldan öğrendin. Özellikle bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, sabit diskler aşırı kullanımdan sonra veya yaş nedeniyle başarısız olur. Başarısızlık, cihazlarınızın size sadece vazgeçtiğini de gösterebilir.

3. SUÇ

Bilinmeyen kişiler tarafından kişisel dosyalar ihlal edildiğinde, siber suç felaket olur. Buna ayrıca hırsızlık, hack saldırısı, sabotaj ve virüs, solucanlar, fiziksel medya kesicileri dahil kötü niyetli eylemler dahildir.Ve buluta gelince, onlara tamamen güvenip bunlara güvenir misiniz? Bulutun tam olarak nerede ve ne olduğunu biliyor musun?

4. İNSAN HATASI: HEPİMİZ HATA YAPARIZ

İnsan hatası, bir dosyanın / programın yanlışlıkla silinmesi, dosyanın yanlış yerleştirilmesi, yönetim hataları ve bilinmeyen dosya formatlarını okumama gibi neredeyse her gün olur. Ayrıca bir dosyanın / programın kasten silinmesini insan hatası nedeniyle bir felaket olarak görebiliriz.