Virüs Nedir ?

Virüs ya da bilgisayar virüsü uzun zamandır hayatımızda olan bir kavram. Temelde bunlar birer birer bilgisayar programıdır. Artık günümüzde “Kötü Amaçlı Yazılım” olarak ifade edilen bu programlar kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan sisteme giriş yaparlar. En önemli özellikleri kendilerini başka dosyaların içerisinde gizlemeleri ve çoğalmalarıdır. Bu da aslında bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bu virüsler kötü amaçlı yazılım geliştiriciler tarafından hazırlanır. Günümüzde popüler bir terim olan “Hacker” bu geliştiriciler için de kullanılmaktadır. Bu virüsleri geliştirilme amaçları genel olarak bilgi hırsızlığıdır. Bilgisayarınıza girerek içerisinde yer alan verilere ulaşır ve kendisini çoğaltarak diğer bilgisayara da girmeye çalışır. Bir bilgisayar virüsü bilgisayarınızda yer alan verileri bozabilir, silebilir ya da e-posta programları yardımı ile diğer bilgisayarlara yayılmaya çalışır.

Antivirüs Nedir ?

Antivirüs programları pek çoğumuz için bilgisayarda duran ama pek işe yaradığına inanmadığımız yazılımlardır. Hatta bazen bilgisayar yavaşlamasın diye bu programlardan vazgeçip sildiğimiz dahi oluyor. Ancak virüslere karşı alabileceğimiz bu küçük önlem oldukça etkili.

Antivirüs programları genel olarak kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen koruma kalkanlarıdır. Kişisel ve kurumsal cihazlarımızı bu programlar sayesinde birçok virüsten koruyoruz.

Bilgisayarların ağ aracılığı ile birbirleriyle iletişime geçmeye başladığı zamandan bu yana kötü amaçlı yazılımlar hayatımızda. Her an çeşitli ağlarda virüsler yayılıyor ve yeni virüsler oluşturuluyor. Cihazlarımızın olağan çalışma şeklini korumak ya da içerisinde yer alan bilgileri korumaya almak için güvenilir Antivirüs programlarını kullanmak gerekir.

Ancak Antivirüs arama sırasında internette karşımıza çıkacak korsan yazılımlardan uzak durmak en mantıklısıdır. Bu korsan yazılımlar aracılığı ile bırakın cihazınızı korumayı direkt olarak virüs bulaştırabilirsiniz. O sebeple en güvenilir olanları tercih etmelisiniz.

Antivirüs programları, kötü amaçlı bir yazılımla karşılaştığında ilk olarak ilk olarak kullanıcıya bir mesaj iletir ve ardından virüs içerdiğini düşünüyorsa yazılımı karantinaya alır. Bu karantinanın ardından çoğunlukla siler. Ancak bazı durumlarda aşırı bir tehdit görmüyorsa silip silmeme konusunda sizden onay alır. Bu programları genel olarak siber güvenlik alanında uzman firmalar piyasaya sürer. Ayrıca düzenli olarak güncellemeler gönderir. Bazı kullanıcılar bu güncellemelerden şikâyetçi olsa da oldukça önemlidir. Sebebi ise sürekli olarak yeni nesil bir kötü amaçlı yazılım oluşturulmasıdır. Bunları tespit eden firmalar çözüm olarak programı günceller.

Bir antivirüs programının iyi olması için genel olarak aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

 • Üretici firma tarafından sürekli güncellenmeli ve en son virüs tanımlarını bünyesinde barındırmalıdır.
 • Güvenilir ve kaliteli bir program olmalıdır.
 • Sağlam bir alt yapısı ve virüs veritabanı olmalıdır.
 • Diğer zararlı yazılımları da tespit edecek gelişmiş güvenlik özelliklere sahip olmalıdır.
 • Sistem performansına dramatik etki etmemelidir.
Antivirüs neden sürekli güncellenir ?

Her gün binlerce yeni virüs kötü niyetli kişiler tarafından internete salınıyor. Bilgisayarlarda kurulu olan antivirüs programlarının bu virüsleri yakalayabilmesi için, virüsün antivirüs programının veritabanında önceden tanımlanmış olması gerekmektedir.

Üretici firmalar en son çıkan virüslerin ve zararlı yazılımların tespit edilebilmesi için, kendi antivirüs programlarını sürekli güncelleyerek en son virüs tanımlarını antivirus programının veritabanına kaydeder. Bu yüzden antivirüs programları sık sık otomatik olarak güncellenir. Güncel olmayan bir antivirus programı bilgisayar için gerekli korumayı sağlayamaz.

Bitdefender Antivirüs

Bitdefender, 2001 senesinden beri bilişim sistemiyle üretilmiş bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarınız ile internette geçirdiğiniz vakti, en güvenlikli hale getirmeyi amaç edinen bir şirkettir. Bilgisayarınızı siber tehdit ve saldırılardan, yabancı ve zararlı yazılımlardan, virüslerden korumak için antivirüs programları üretir. Verilerinizi korumak ve siber güvenliğinizi sağlamak için çözüm önerileri sunar. Bu sayede daha güvenli ve keyifli bir internet teknolojisi deneyimi yaşamanıza katkı sağlamış olur.

Bitdefender’ın avantajlarından en önemlisi en iyi performans ve en iyi koruma alanında ödüllü bir antivirüs programı olmasıdır. Yeni nesil teknolojilerle üretilmiş olan bu program, tüm cihazlarınıza kolaylıkla uyum sağlar. Tam gizlilik korumasıyla, internet ortamlarındaki gizliliğinizi hızlı ve güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Kolay kullanımı sayesinde programı kullanırken zorluk yaşamadan, en üst düzeyde cihaz güvenliğine sahip olabilirsiniz.

Bitdefender Özellikleri Nelerdir ?

Bitdefender antivirüs programı cihazlarınızda tek bir tıkla siber saldırılara karşı üstün koruma sağlar.

Bitdefender antivirüs programı genel özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Bitdefender antivirüs programları yeni nesil teknolojiler barındırır.
 • Kolay kullanıma sahip olması sayesinde pratik bir şekilde kurabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Kullanıldığı cihazlarda ısrarcı yazılımlara karşı en iyi korumayı sağlar.
 • Cihazlarınızda tam gizlilik koruması sunar.
 • Bütün cihazlar için tek bir ürün bulabilirsiniz.
 • Kişisel bilgi ve veriler için kayıp ve çalıntıya karşı koruma özelliği vardır.
 • Windows 11 uyumlu antivirüs programıdır.
 • Yeni nesil güvenlik duvarı sunar.
 • Geliştirilmiş ebeveyn kontrolü ile çocuklarınız da güvenle kullanabilir.
 • Kişisel çevrimiçi koruma kalkanı da yer alır.
 • Zararlı yazılımları engeller ve gerekli olması durumunda bu yazılımları siler.
 • Sıfır performans etkisiyle cihazınızda bir performans zayıflaması olmaz.
 • 7 gün 24 saat bulut tabanlı güvenlik elde edebilirsiniz.
 • Cihazınıza gelen ve cihazınızda bulunan mevcut zararlı yazılımları saptayabilir.
 • Cihazlarınızın güvenliği için size güvenlik önerileri belirtir.
 • Bilgisayar ve cep telefonunuzda ortaya çıkan virüsleri bildirim olarak sizlere belirt
 • Cihazınızda yer alan virüsleri otomatik olarak ya da sizin talimatınızla siler.
 • Bilgisayar ve cep telefonunuzda ortaya çıkan güvenlik açıklarını saptar.